תפילה על הפרנסה (מרגליות טובות)

תפילה על פרנסה מספר מרגליות טובות

תפילה על הפרנסה מהספר מרגליות טובות לרבי יעקב צהלון (חי בין השנים ה'ש"צ-ה'תנ"ג), בן לשמפחת מגורשי ספרד ופורטוגל שהיתה ידועה כמשפחת רבנים, שימש ברבנות ברומא ובפרארה שבאיטליה והיה גם רופא מפורסם.

יהי רצון מלפניך ה' אלהי ואלהי אבותי, שתכין לי כל מחסורי ותזמן לי כל צרכי, לכל יום ויום די מחסורו ולכל שעה ושעה משנותי די סיפוקה וכל עצם מעצמי די מחיתו, כידך הטובה והרחבה ולא כמיעוט מפעלי וקוצר חסדי ומזעיר גמולותי. וְיִהְיוּ מְזוֹנוֹתַי וּמְזוֹנוֹת אַנְשֵׁי בֵיתִי וְזַרְעִי וְזֶרַע זַרְעִי מְסוּרִים בְּיָדְךָ וְלא בְּיַד בָּשָׂר וָדָם.

רבונו של עולם, רועה ישראל נקראת ודרך הרועה הטוב לבקש לצאנו החביבה עליו מרעה טוב ודשן בכל האפיקים ובכל הגאיות ובהרים. כן גם לי אני עבדך וצאן מרעיתך, רעני, זונני ופרנסני ואל יחסר ממני מאומה, ה' רֹעִי לֹא אֶחְסָר. ויהיו מזונותי ומזונות אנשי ביתי בנחת ולא בצער, בפנים צהובות ולא זעופות. בִּנְאוֹת דֶּשֶׁא יַרְבִּיצֵנִי עַל מֵי מְנֻחוֹת יְנַהֲלֵנִי.

אנא ה', ריש ועושר אל תיתן לי, הטריפני לחם חוקי פן אשבע וכיחשתי ואמרתי מי ה', ופן אוורש וגנבתי ותפשתי שם אלהי (כוונתו: פן אתגאה ואשכח מי הביא לי הטובה הזו, ואומר רק כוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה. -מערכת אתר תפילה), כי עַל פַּת לֶחֶם יִפְשַׁע גָּבֶר. ולכן נַפְשִׁי יְשׁוֹבֵב יַנְחֵנִי בְמַעְגְּלֵי צֶדֶק לְמַעַן שְׁמוֹ. וגם שקנסת מיתה על אדם הראשון ועל זרעו אחריו, הלא יציר כפיך אני, ובעודי בחיים חייתי, הזמן לידי מחייתי בשופע וברכה,  גַּם כִּי אֵלֵךְ בְּגֵיא צַלְמָוֶת לֹא אִירָא רָע כִּי אַתָּה עִמָּדִי שִׁבְטְךָ וּמִשְׁעַנְתֶּךָ הֵמָּה יְנַחֲמֻנִי. ומדרך הרועה החביב לרעות צאנו גם במקום גדודי החיות וליסטים ומציל צאנו מפיהם ומפרנסה, כך זכני שלא יהי לי חרפת רעה בין הגוים ובין השונאים, כי  תַּעֲרֹךְ לְפָנַי שֻׁלְחָן נֶגֶד צֹרְרָי דִּשַּׁנְתָּ בַשֶּׁמֶן רֹאשִׁי כּוֹסִי רְוָיָה, ולא יקשו עלי מזונותי, ולא יהיו ימי רעים מחוסר מזונותי כי אם טובים בעבודתיך מרוב כל למען טובך וחסדך, אַךְ טוֹב וָחֶסֶד יִרְדְּפוּנִי כָּל יְמֵי חַיָּי וְשַׁבְתִּי בְּבֵית ה' לְאֹרֶךְ יָמִים.

כי אתה אב הרחמן ואנו בניך, פרוס לרעביך לחמך ואַל תִּתֵּן לְחַיַּת נֶפֶשׁ תּוֹרֶךָ חַיַּת עֲנִיֶּיךָ אַל תִּשְׁכַּח לָנֶצַח, אלא פרנסם לחם לאכול ובגד ללבוש.

רבונו של עולם, אתה אל רחמן מפרנס כל בריותיך מקרני ראמים ועד ביצי כינים, נותן לבהמה לחמה לבני עורב אשר יקראו. הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם, כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב, כי טוֹב ה' לַכֹּל וְרַחֲמָיו עַל כָּל מַעֲשָׂיו. ואתה הנותן לחם לכל בשר, לכן גם אני עבדיך, פרנסני כאחד מבריותיך, כחיות ועופות שהם ניזונים שלא בצער. אם כבנים ואם כעבדים, אם כבנים רחמינו כרחם אב על בנים, ואם כעבדים, עיני ועיני ביתי לך תלויות עד שתחנינו שנאמר עֵינֵי כֹל אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּ וְאַתָּה נוֹתֵן לָהֶם אֶת אָכְלָם בְּעִתּוֹ.

רבונו של עולם, הברכה אחת היא לך אבי שבשמים, והלא אתה מקור ומעיין הברכות כולן, ברכת את אברהם יצחק ויעקב אבותינו בכל מכל כל, ברכני גם אני אבי שבשמים בכל מכל כל כמוהם, כי אני מזרעם, ועשה איתי למען צדקתם. וגם שקיללת לאדם הראשון "בזעת אפיך תאכל לחם", הרי ביטלת אותה קללה מזרע אברהם יצחק ויעקב בברכך אותם ואת זרעם אחריהם בריבוי מזונות ושובע, כמו שנאמר "ואכלתם לחמכם לשובע" וכן "ואכלת ושבעת וברכת" וכו'.

רבונו של עולם, הרי רחקת שתי משפחות על שלא קדמו אותנו בלחם ובמים, כי רחמן אתה ואינך רוצה באכזרים, לכן עשה איתנו כמו שהיית רוצה שיעשו עמנו עמון ומואב, שיקדמונו בלחם ובמים, כן ברך את לחמינו ואת מימינו והתנהג עמנו במידת חסד ורחמים. פרנסנו בחן וחסד ורחמים, ואל יעכב אכזריות הבריות או שונאים לקפח פרנסתי, כי הכל תלוי בידך, כי ציווית לעורבים להביא לאליהו זכור לטוב לחם ובשר בבוקר ולחם ובשר בערב, כך תצווה שעל ידי בריותך תעשה שליחותך להזמין לי מזונותי ומזונות בני ביתי. הלא חסידיך אמרו "הבא ליטהר מסייעין אותו" והרי אני נשאתי אשה לקיום המן כאשר ציווית "פרו ורבו", ונתחייבתי בשאר כסות ועונה ככתוב בתורתך, ולכן סייעני לקיימם, ומלא ידי מברכותיך ומעושר מתנות ידיך, וגזור עלי "לך בשמחה אכול לחמך ושתה בלב טוב יינך כי כבר רצה האלהים את מעשיך" וקיים בי מקרא שכתוב "הוּא מְרוֹמִים יִשְׁכֹּן מְצָדוֹת סְלָעִים מִשְׂגַּבּוֹ לַחְמוֹ נִתָּן מֵימָיו נֶאֱמָנִים".

רבונו של עולם, פקח עיניך וראה דלותי ועניי כי לפני לחמי אנחתי תבוא, וראה כי מזונותי קשים עלי עד מאוד ובטורח וצער רב. אנא, אלהי, הקל מעלי הצער וקושי הגדול הזה, ואל יהיו מזונותי בקושי אלא בריוח ובנקל, שהרי לא בעמל ויגיעה בראת עולמך אלא במאמר, כן תשביעני בנחת ולא בצער ולא בטורח ועמל, ועשה בזכות אבותי, ש[הרי] לא עזבת דורשיך ה', וכמה דאת אמר "נַעַר הָיִיתִי גַּם זָקַנְתִּי וְלֹא רָאִיתִי צַדִּיק נֶעֱזָב וְזַרְעוֹ מְבַקֶּשׁ לָחֶם", ונאמר "כָּל הַיּוֹם חוֹנֵן וּמַלְוֶה וְזַרְעוֹ לִבְרָכָה". ועבדך שלמה אמר ברוח קדשך "אִם רָעֵב שֹׂנַאֲךָ הַאֲכִלֵהוּ לָחֶם וְאִם צָמֵא הַשְׁקֵהוּ מָיִם". גם כי הרביתי לפשוע לפניך אל תמנע ממני פרנסתי, ועשה עימי חסד כי כן דרכך לעשות חסד חינם בכל דור ודור, כמה דאת אמר "וּמַנְךָ לֹא מָנַעְתָּ מִפִּיהֶם", שגם ביום שעשו ישראל העגל הורדת להם המן. כי אתה אל רחום וחנון וידעת כי יצר לב האדם רע מנעוריהם ואינך רוצה לאבד עולמך מפני השוטים.

רבונו של עולם, למה נמות לפניך חס ושלום, גם אנחנו גם טפינו? קנה אותנו בלחם ונהיה כולנו עבדים מכורים לך לעולמים, ומעתה הננו לך לעבדים, ומדרך האדם לפרנס לעבדיו, פרנסנו בריוח ועין טובה, ואם פרעה, שהיה מלך בשר ודם, לא היה גורע חוק כהניו גם בזמן בצורת ורעב, ולא שיחת רחמיו ולא אמץ ליבו עמהם בשביל הרעב, על אחת כמה וכמה אתה מלכינו, כי בידך הכל וממך הכל, ואין לרחמנותך קץ ותכלית – שראוי הוא שתפרנסינו על דבר כבוד שמך, כי ממלכת כהנים קראת אותנו, ואמרת לנו בנים אתם לה' אלהיכם, ולכן עינינו לך תלויות עד שתחנינו, אנא אלהינו שבשמים, תן לחם לפי הטף. פּוֹתֵחַ אֶת יָדֶךָ וּמַשְׂבִּיעַ לְכָל חַי רָצוֹן.

יִהְיוּ לְרָצוֹן אִמְרֵי פִי וְהֶגְיוֹן לִבִּי לְפָנֶיךָ ה' צוּרִי וְגֹאֲלִי.

רוצים לקבל תזכורת לפני ימים מיוחדים לתפילה?
לחצו והצטרפו בוואטסאפ:
קבוצה 1 | קבוצה 2 קבוצה 3קבוצה 4 
קבוצה 5 | קבוצה 6 | קבוצה 7 | קבוצה 8
קבוצה 9 | קבוצה 10 | קבוצה 11 | קבוצה 12
המפיצים של תפילה בטלגרם בואו לקרוא סיפורי צדיקים מרתקים - לחצו כאן

הורידו את תפילה על פרנסה מספר מרגליות טובות (275 downloads) בקובץ מעוצב ונוח להדפסה