תפילת העני

שלשה הם – אומר הזוהר הקדוש – שכתוב בהם תפילה: משה רבינו, דוד המלך ועני. משה, שנאמר בו "תפילה למשה איש האלקים"; דוד, שאמר "תפילה לדוד הטה ה' אזנך ענני"; ועני, שנאמר: "תפילה לעני כי יעטוף ולפני ה' ישפוך שיחו".

והזוהר הקדוש שואל: מבין שלשת התפילות האלה, איזו היא החשובה ביותר בעיני ה'?

מן הסתם, נחשוב בדעתינו, וודאי שתפילה למשה או תפילה לדוד הן החשובות ביותר! משה רבינו, איש האלקים! וכי ישנה תפילה נעלה יותר? דוד המלך, שעליו אמר הקדוש ברוך הוא "טוב יום אחד בחצריך מאלף קרבנות שהקריב שלמה", שעל שם תפילותיו נקרא 'נעים זמירות ישראל', היתכן שתהיה תפילה נעלה וחשובה מתפילתו?

הזוהר הקדוש מחדש חידוש עצום ונפלא מאוד, ומשיב כך על השאלה: "אמור: תפילת העני, שהיא קודמת ל'תפילה למשה' וקודמת ל'תפילה לדוד' וקודמת לשאר כל התפילות בעולם! וכל כך למה? משום שהעני הוא 'שבור לב', ולמדנו 'קרוב ה' לנשברי לב'."

וכשהזוהר הקדוש אומר "עני", אין בכוונתו לאדם חסר יכולת כלכלית, אלא לאדם בעל לב שבור. הזוהר מתרגם 'עני' – 'מסכנא'.

והזוהר הקדוש ממשיך ומשבח את מעלתה העצומה של אותה 'תפילת העני', ואומר: כאשר מתפלל העני את תפילתו, נפתחים כל הרקיעים וכל שאר התפילות ש"עושות את דרכן" אל הבורא נדחות מפני תפילתו, כפי שאומר הפסוק 'תפילה לעני כי יעטוף'. והזוהר הקדוש מדייק בלשון הפסוק, שכתוב בו 'יעטוף', ולא 'יתעטף', ומכך נמצאנו למדים שתפילת העני "עוטפת" תפילות אחרות, והן אינן עולות עד שתפילתו של העני עולה, שכן הבורא אומר: 'ימתינו כל התפילות האחרות, עד שתבוא לפני תפילת העני. ואיני צריך לבית דין שידון ויתווך בינינו, אלא לפני יהיו תפילתו וטרוניותיו, ואתייחד אני והם בלבד. וזה לשון הכתוב 'ולפני ה' ישפוך שיחו' – 'לפני ה' עצמו. עד כאן דבר רבותינו הקדושים בזוהר הקדוש.

כל כך! תפילתו של אדם שבור לב, יהיה מצבו אשר יהיה, העומד לפני המלך – מלכו של עולם – בלב שבור ונדכה ושופך את ליבו בתפילה, חשובה יותר מכל תפילה אחרת, של כל אדם אחר, ותהיה מדרגיתו הרוחנית גבוהה הרבה יותר! עד כדי כך, שהבורא יתברך בעצמו משתעשע ומתענג על תפילה זו ו'דוחה' מפניה כל תפילה אחרת, עד שתכנס לפניו תפילה זו!

הבה נשים דברים אלה מול עינינו בכל עת שאנו נוטים לפקפק או לזלזל בכוחה של תפילתנו. "מה כבר שווה התפילה שלי? למה שהקב"ה יתייחס בכלל לתפילה של אדם כמוני?" – למה? משום שאתה מתפלל מתוך לב שבור באמת!
ותפילה הנישאת בלב שבור, קודמת לכל תפילה אחרת בעולם!

אז למה אתם מחכים? רוצו להתפלל!


רוצים לקבל תזכורת לפני ימים מיוחדים לתפילה?
בחרו את הערוץ הנוח לכם והצטרפו:
קבוצת 'המפיצים של תפילה' בוואטסאפ
ערוץ הוואטסאפ של תפילה
» המפיצים של תפילה בטלגרם


בואו לקרוא סיפורי צדיקים מרתקים
 לחצו כאן

1 מחשבה על “תפילת העני”

  1. וואלה, אף פעם לא חשבתי על זה ככה! אני יעביר את זה לחברים שלי, הם ישמחו לקרוא
    תודה
    דרך אגב שכחתם לכתוב איפה זה כתוב בזוהר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Scroll to Top